Opis z montażu pompy ciepła w inwestora z Pysznicy
Z uwagi, że bufor o tak dużej pojemności jest korzystny we współpracy z kominkiem nie został usunięty. Tak duże bufory nie są korzystne do współpracy z pompą ciepła o mocy 8 kW w mojej ocenie, ale żeby układ nie tracił na efektywności bardzo ważnym jest precyzyjne wyrównanie przepływów wody grzewczej. Pozwala to na zminimalizowaniu niekorzystnemu efektowi mieszania się wody w tak dużym buforze.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem w tej inwestycji jest podgrzewanie wody użytkowej poprzez płytowy wymiennik ciepła.
Zastosowanie wymiennika płytowego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej dopuszcza Mitsubishi Electric. Takie rozwiązanie producent tych pomp używa w swoich „cylindrach„ (zintegrowanych jednostkach wewnętrznych ze zbiornikiem na ciepła wodę użytkową). A więc jest to sprawdzony sposób.
W prezentowanym układzie stary zbiornik na ciepła wodę użytkowa jest zbiornikiem ze stali nierdzewnej dwuwężownicowym firmy Joule. Obie wężownice pracują, górna z kominkiem z płaszczem wodnym a dolna z panelami solarnym.
Inwestor chcąc zachować stare układy do ogrzewania CWU i bardzo dobry zbiornik ze stali nierdzewne zdecydował się na naszą propozycje podgrzewania ciepłej wody użytkowej pompą ciepła poprzez wymiennik płytowy.
Po odpowiednim ustawieniu pompy ciepła do takiej pracy, dobraniu odpowiedniego wymiennika płytowego, pompy obiegowej i pozostałych elementów układ podgrzewania CWU działa bardzo stabilnie i efektownie.
Takie rozwiązanie pozwala nam na duże oszczędności inwestycyjne. Zakup wymiennika płytowego z pozostałymi akcesoriami okazuje się dużo tańsze (nawet o 70-80 %) w stosunku do zakupu i montażu nowego zbiornika ze stali nierdzewnej o większej ilości wężownic.
Zapewne prezentowane bardzo ciekawe rozwiązanie będzie nie raz zastosowane w budynkach mieszkalnych.